O projekcie
Projekt Scientix promuje i wspiera ogólnoeuropejską współpracę pomiędzy nauczycielami przedmiotów ścisłych (ang. STEM, nauka, technika, inżynieria i matematyka), badaczami edukacji, decydentami i innymi osobami zawodowo zajmującymi się nauczaniem przedmiotów ścisłych.
W pierwszym etapie projektu (2009–2012) stworzono portal internetowy, mający gromadzić i prezentować informacje o europejskich projektach edukacyjnych z dziedziny przedmiotów ścisłych i ich wyniki oraz zorganizowano kilka warsztatów dla nauczycieli. Najważniejszym wydarzeniem społecznościowym była konferencja Scientix, która odbyła się w Brukseli w maju 2011 roku.
Celem drugiego etapu projektu Scientix (2013 – 2015) był rozwój na poziomie krajowym. Poprzez sieć Krajowych Punktów Kontaktowych (NCP) Scientix docierał do krajowych społeczności nauczycieli i przyczyniał się do rozwoju narodowych strategii mających na celu zwiększenie udziału metody opartej na dociekaniu oraz innych innowacyjnych podejść w nauczaniu treści matematyczno-przyrodniczych.
Działania te są kontynuowane podczas trzeciego etapu projektu Scientix (2016-2019), finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji – “Horyzont 2020”. Projekt Scientix powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od samego początku koordynowany jest przez European Schoolnet, z siedzibą w Brukseli. European Schoolnet to konsorcjum 30 ministerstw edukacji, stanowiące siłę napędową innowacji w nauczaniu i uczeniu się, promujące paneuropejską współpracę szkół i nauczycieli.
Więcej informacji można uzyskać albo kontaktując się z Krajowym Punktem Kontaktowym projektu Scientix w swoim kraju, albo z centralnym biurem projektu Scientix w EUN.
Jakie możesz odnieść korzyści z projektu Scientix?
Główni udziałowcy projektu Scientix to nauczyciele, badacze i kierownicy projektów, związani z nauczaniem przedmiotów ścisłych oraz decydenci. Każda z tych grup może skorzystać na działaniach i wydarzeniach, których animatorem jest Scientix.
Nauczyciele:
- Przeglądać repozytorium zasobów projektu Scientix i znaleźć inspirację dla swoich zajęć
- Zaangażować się w europejskie projekty edukacyjne z zakresu przedmiotów ścisłych (ang. STEM), korzystając z naszego narzędzia dobierającego
- Uczestniczyć w krajowych i europejskich warsztatach oraz kursach doskonalenia zawodowego
- Pobierz wszystkie prezentacje, materiały wideo oraz inne materiały z naszych konferencji i wypatruj nowych w przyszłości
- Uczestniczyć online w szkoleniach, webinariach czy społecznościach praktyków
Badacze / kierownicy projektów:
- Korzystając z katalogu publicznych profili projektu Scientix, znaleźć nauczycieli lub szkoły do współpracy
- Przeglądać bibliotekę sprawozdań i raportów
- Uczestniczyć w wydarzeniach społecznościowych Scientix dla projektów edukacyjnych z zakresu przedmiotów ścisłych (ang. STEM)
- Zorganizować wydarzenie wspólnie z Scientix, zwiększając w ten sposób jego zasięg i liczbę uczestników
- Zaprezentuj swój projekt podczas konferencji Scientix
Decydenci:
- Skorzystaj z Obserwatorium Scientix do wyszukiwania informacji na temat krajowych strategii kształcenia w zakresie STEM oraz aktualnego stanu badań naukowych i praktyki związanych ze STEM
- Nawiąż kontakt z edukacyjną społecznością STEM, przyłączając się do wydarzeń w ramach sieci Scientix, przeglądając katalogi publicznych profili lub korzystając z narzędzia matchmakingowego (służącego do kojarzenia osób o podobnych oczekiwaniach i zainteresowaniach)
Publikacje
- 2015, Scientix 2 Results. How Scientix adds value to STEM education, European Schoolnet: Brussels, Download
- 2015, Scientix. Supporting collaboration in science, technology, engineering and mathematics education in Europe since 2010, European Schoolnet: Brussels, Download
- 2015, The Second Scientix Conference 24-26 October 2014. The results, European Schoolnet: Brussels, Download
- 2014, Scientix. The Community for science education in Europe, European Schoolnet: Brussels, Download
- 2011, Scientix. The Community for science education in Europe, European Commission, Research and Innovation DG: Brussels, Download
Poznaj innych nauczycieli STEM ze swojego kraju!
Krajowe Punkty Kontaktowe
Krajowe Punkty Kontaktowe Scientix (KPK) to ważny łącznik między programem Scientix na poziomie europejskim a tym wszystkim co dzieje się w ramach Scientix w Państwa kraju. Rolą Krajowych Punktów Kontaktowych jest współpraca ze specjalistami z zakresu STEM w danym kraju, dzielenie się informacjami na temat wydarzeń organizowanych w ramach Scientix jak i organizowanie warsztatów i innego rodzaju aktywności. Skontaktuj się z Krajowym Punktem Kontaktowym Scientix w Twoim kraju!
Weź udział w wydarzeniach w całej Europie!
Społeczność Scientix
Zarejestruj się na portalu Scientix i poznaj tysiące innych nauczycieli przedmiotów ścisłych, którzy obecni są na portalu. Jako zarejestrowany użytkownik możesz skontaktować się bezpośrednio z innymi członkami społeczności i spotkać się z nimi!
Szkolenia
Scientix oferuje nauczycielom przedmiotów ścisłych możliwość udziału w szkoleniach mających na celu wspieranie Ciągłego Rozwoju Zawodowego (CRZ). W szkoleniach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani i są one organizowane bezpłatnie! Szkolenia te odbywają się zarówno online jak i w sposób bezpośredni w całej Europie.
Dla Twoich uczniów!
Galeria projektów
Poznaj projekty europejskie, krajowe i lokalne poświęcone zagadnieniu nauczania przedmiotów ścisłych. Możesz je wyszukać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami!
Biblioteka materiałów
Możesz przeszukać bibliotekę materiałów Scientix, gdzie znajdziesz materiały dydaktyczne z których możesz skorzystać podczas swoich lekcji!
Przetłumacz swoje ulubione materiały!
Czy znalazłeś materiały w języku obcym z których chciałbyś skorzystać? Wspaniale! Możemy je przetłumaczyć dla Ciebie i to bezpłatnie!